دیگر دوره استفاده از وال پست فلزی قدیمی به سر آمده است. این روزها وال مش دیوار می تواند یک محصول محکم، مقاوم و مقرون به صرفه باشد و این یعنی یک تیر و چند نشان! در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع وال پست نوین به نام وال پست مش دیوار یا به اختصار وال مش آشنا کنیم. در صورتیکه تمایل دارید در ساختمان از وال پست مش به عنوان چایگزین وال پست های فلزی استفاده کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نقش وال پست در ساختمان چیست؟

وال پست یک نوع نگهدارنده دیوار محسوب می شود. این محصول در کارگاه و از قوطی و نبشی تولید می شود. همینطور طول های مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. البته گاهی نیز به اسم وادار شناخته می شود. این نگهدارنده حالت غیر سازه ای دارد. در واقع یکپارچه سازی و مهار و همبستگی دیوار به واسطه اسکلت سازه صورت می گیرد. در نهایت نیز افزایش استحکام دیوار فراهم می شود. استفاده از این نگهدارنده سبب می شود که دیوار بتواند نیروهایی که ناشی از وزن خود هستند را مهار نماید. وال پست یک نوع کمک کننده به دیوار سازه است. در واقع به واسطه این نگهدارنده دیوار می تواند فشار و ضربه های ناشی از زلزله و باد و طوفان را تحمل کند. این سازه می تواند نیرو را از دیوار به سمت چارچوب سازه یا فریم منتقل سازد.

وال مش دیوار چیست؟

اگر وال پست مش را به زبانی ساده نوعی کلاف در نظر بگیریم باید گفت که این کلاف در انواع مختلفی عرضه می شود. وال مش دیوار یکی از انواع وال پست محسوب می شود. در واقع وال مش جدیدترین نگهدارنده بوده و سبب مهار و کنترل دیوارهای غیر سازه ای می شود. وال پست مش فایبرگلاس جایگزینی عالی برای وال پست های قدیمی محسوب می شود. وال پست با مش فایبرگلاس از جدیدترین روش هایی است که سبب افزایش استحکام سازه ها می شود. این محصول از ویژگی هایی برخوردار است که در وال پست های قدیمی دیده نمی شود. وال مش ها مثل یک توری عمل می کنند. وزن و ابعاد و فواصل متفاوت و از پیش تعیین شده ای دارند.

مش الیاف کربن

مش الیاف کربن برای مقاوم سازی دیوار

این نوع وال پست به شکل نواری اجرا می شود. وال مش دیوار بهترین گزینه برای وادارهای عمودی هستند و از قیمت مناسبی برخوردارند. دقت کنید که از دیوارهای داخلی نیز محافظت می کنند و سبب افزایش استحکام دیوار می شوند. برای نصب وال مش دیوار نیاز است که ضوابط و نقشه به درستی رعایت شود. همینطور نیاز است در جایگاه مشخص خود قرار بگیرد. در سیستم وال مش، نوار مش فایبرگلاس با استفاده از پلاسترهای سیمانی یا گچی بر روی دیوار نصب می گردد.

مزایای وال پست مش چیست؟

وال پست مش دیوار سبب می شود که مشکل ترک خوردگی دیوار برطرف شود. از سوی دیگر از جمع شدگی ملات روی دیوار نیز جلوگیری می شود. این نوه وال پست در برابر حرارت بسیار مقاوم است و همینطور در برابر خوردگی نیز مشکلی نخواهد داشت. مش فایبرگلاس مورد استفاده در سیستم وال مش بسیار مقاوم بوده و در محیط های قلیایی مثل محیط های سیمانی دوام زیادی دارد. مقاومت بالای اجرایی این مش فایبرگلاس مقاوم به قلیا در برابر کشش و سازگاری با پلاسترهای گچی و سیمانی سبب شده تا یک محصول ارزشمند محسوب شود. اما اگر بخواهیم به شکل دیگری مزایای وال مش دیوار را بررسی کنیم شاید بهتر باشد نگاه دقیق تری داشته باشیم.

 • این نوع وال پست سبب می شود که حرکت خارج از صفحه دیوار صورت نگیرد. در واقع ایستایی آن تضمین شده است.
 • از سوی دیگر وال مش دیوار از ساختمان ها و سازه ها در برابر عوامل محیطی مخرب تا حد زیادی محافظت می کند و سبب می شود که ضرر و خسارت مالی کمتری رویت شود.
 • در یک مقایسه ساده متوجه خواهیم شد که حداقل 50 درصد صرفه جویی در هزینه برای این محصول در مقایسه با وال پست های فلزی مرسوم وجود دارد و سبب می شود که هزینه ها کاهش پیدا کنند. وال مش دیوار قیمت ارزانتری دارد.
 • به واسطه وال پست مش دیوار دیگر نیازی به وال پست های میانی نیست. این نگهدارنده همه وادارهای قائم را حذف می کند. همینطور دیگر نیازی به هشتی گیرهای تقاطع دیوارها نخواهد بود.
 • تست های لرزه ای بر روی این محصول صورت گرفته و مشخص شده است که عملکرد آن در تست های لرزه ای به نمونه های سنتی بسیار بهتر است. کلا ترک خوردگی دیوار تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

اجزای تشکیل دهنده وال مش کدام است؟

وال مش دیوار از مش فایبرگلاس مقاوم به قلیا، پلاستر سیمانی، گچی و همینطور سایر اجزای خاص استفاده می کند. به این ترتیب شناسایی هر یک کمک می کند تا این محصول انتخاب کاملاً حرفه ای محسوب شود.

اجرای پلاستر سیمانی و وال مش دیوار

چگونه با ماله دستی پلاستر سیمانی را روی وال مش اجرا کنیم؟

نوار وال مش یا مش فایبرگلاس چیست؟

در بررسی وضعیت وال مش دیوار به موضوع مش فایبرگلاس برخوردیم که جا دارد در مورد آن صحبت کنیم. مش فایبرگلاس یک نوع مش کامپوزیت شیشه محسوب می شود و در سیستم مقاوم در برابر مواد قلیایی مناسب است. این نوار یا مش ها نوعی توری هستند که برای اجرای وال پست دیوارهای ساختمان بتنی و فولادی استفاده می شوند. از مهمترین ویژگی های نوار وال مش می توان به انعطاف پذیری بالا، چسبندگی مناسب و سطح مقاومت کششی بالا اشاره کرد. مقاومت این نوارها در برابر محیط قلیایی و بازی بالا است.

مش فایبرگلاس یک توری بسیار ایده آل در صنعت ساخت و ساز و ساختمان شناخته می شود. از این محصول در اجرای وال مش دیوار و یا کامپوزیت FRCM استفاده می شود. در واقع سبب می شود که کنترل ترک خوردگی برای دیوارهای غیرباربر صورت بگیرد. این محصول یک جایگزین برای والپست های مرسوم فلزی محسوب می شود و ساختار مخصوصی دارد. نوار وال مش مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و خوردگی دارد. این محصول در برابر باکتری و جانوران موذی نیز یک انتخاب عالی محسوب می شود. انعطاف پذیری خوبی دارد و همینطور چسبندگی آن نیز در مصارف مختلف مناسب است. سطح مقاومت کششی بالا سبب می شود تا اجرای خوبی داشته باشد. سهولت در کاربرد و همینطور صرفه اقتصادی بالا یکی از ویژگی های مهم نوار وال مش محسوب می شود.

پلاستر سیمانی چیست؟

پلاستر سیمانی از بهترین متریال هایی است که در نصب وال مش دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. چه خوب است در مورد پلاستر سیمانی اطلاعات بیشتری داشته باشیم. مشخص است که این پلاسترها از جنس سیمان هستند و همینطور دوام و کیفیت بالایی دارند. در واقع نوعی لایه پوششی محسوب می شوند. این محصول برای نصب نوار وال پست (مش فایبرگلاس) گزینه خوبی محسوب می شود. این محصول برای پوشش سطوح بتنی و دیوارهای آجری و بلوکی استفاده می شوند. پلاسترهای سیمانی برای سطوح خارجی و داخلی مناسب هستند. به طور کلی مانع از نفوذ رطوبت و سایر عوامل محیطی می شوند. دیوارها در وضعیت کروم بندی اجرا می شوند و پلاستر سیمانی می بایست به واسطه روش پاششی یا با ماله روی سطح یا دیوارهای مش بندی استفاده شود.

اجرای ملات سیمانی روی مش فایبرگلاس

اجرای ملات پاششی روی سطح مش فایبرگلاس

پلاستر گچی چیست؟

پلاستر گچی نوع دیگری از پلاسترها می باشد که جهت نصب مش فایبرگلاس دروال مش دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. پلاسترهای گچی ترکیبی از ماسه و گچ و سیمان به همراه آهک هستند. این مواد به واسطه رنگدانه های رنگی ترکیبات مخصوصی را شامل می شوند. این محصول دارای چسبندگی عالی بوده به طوری که اجرای آن بسیار آسان است. از پلاسترهای گچی به عنوان یک پوشش عالی برای دیوارهای داخلی و سقف و ستون ها استفاده می شود.

این محصول در مجتمع های مسکونی و تجاری کاربرد دارد. پلاستر گچی به عنوان یک پودر خشک آماده استفاده می شود. از این محصول برای ایجاد استحکام اولیه در سطح بالا در یک دوره زمانی بسیار کوتاه استفاده می شود. پلاسترهای گچی روکش و اندود مخصوصی در اجرای انواع وال پست هستند. ضخامت این پلاسترها بین 6 الی 20 میلی متر در نظر گرفته می شود. ضخامت زیر پوش گچ به طور کلی برای دیوارها 11 میلی متر است. همینطور برای سقف ها 8 میلی متر است. حداقل ضخامت گچ 6 میلی متری برای جلوگیری از ایجاد ترک اعمال می شود.

نقش ناودانی یا نبشی منقطع در وال مش چیست؟

نبشی منقطع از روش های مناسب برای اتصال دیوار به عضو قائم محسوب می شود. در این حالت از نبشی سرد نورد فولادی در طرفین دیوار استفاده می شود که به طور کلی عضو قائم سازه ای متصل خواهد بود.

وال مش دیوار جایگزین وال پست فلزی

وال مش دیوار و وال پست فلزی هر دو وظیفه یک دارند و آن اتصال دیوارها و تیغه ها به اسکلت ساختمان، برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی باد و زلزله می باشد. به هر حال نمی توان گفت که بین این دو محصول تفاوتی وجود نداشته باشد. مثلا مهمترین تفاوت های وال مش و وال پست هزینه آنها در نصب است. به زبانی ساده تر، در وال مش دیوار نیازی به وادارهای عمودی و افقی نیست. هزینه نصب و قیمت وال مش به نسبت وال پست فلزی کمتر خواهد بود چون نیازی به بست های فلزی نبوده و خبری از میلگرد بستر نیز نخواهد بود. حذف این فاکتورها سبب می شود تا نصب و اجرای وال مش به نسبت وال پست آسانتر باشد. یعنی هزینه های مربوط به نیروهای متخصص کمتر است.

اتصالات وال مش دیوار به نسبت وال پست های قدیمی بسیار آسانتر است. برای وال پست های مش محدودیت طولی وجود ندارد. در واقع در این سسیستم اصلا از وادار قائم استفاده نمی شود.

وال پست در مقررات ملی ساختمان

وظیفه اصلی که برای وال پست تعریف شده است ایجاد مقاومت و استحکام سازه در برابر عوامل محیطی است. وال پست ها از ساختمان ها بسیار محافظت می کنند و به طور کلی ضوابط و مشخصات ایده آلی دارند. در مقررات ملی ساختمان یکی از موارد مربوط به طول مجاز دیوارهای غیر سازه ای یا همان تیغه های بین دو پشت بند است. طول مجاز برای این بخش نباید بیش از 40 برابر ضخامت دیوارهای سازه در نظر گرفته شود. حال اگر بخواهیم این موضوع را به شکل دیگری توضیح دهیم در صورتی که طول دیوارها 6 متر بود دیگر نیازی به وال پست نخواهد بود در صورت بیشتر بودن متراژ می بایست از وال مش دیوار استفاده شود.

اجرای وال پست فلزی

اتصال کشویی در وال پست های فلزی

مراحل اجرای وال پست مش چگونه است؟

برای اجرای وال پست مش نیاز است که 4 مرحله طی شود:

گام اول: در ابتدا می بایست ناودانی یا نبشی منقطع در فضایی که دیوار چیده شده است نصب شود. در زمان نصب این نبشی می بایست ساق های نبشی کاملاً با دیوار متصل نباشند. در واقع سیستم عملکرد آزادانه بسیار مهم است. نصب نبشی به واسطه اتصالات جوشی یا پیچی صورت می گیرد. چسب های اپوکسی در این راستا دو جزئی هستند.

گام دوم: دیوار چینی گام بعدی است که به شکل متعارف ارزیابی می شود. وجود مصالح جداکننده مثل پشم سنگ یا پلی استایرن سبب می شود که دیوار چینی به درستی صورت بگیرد.

گام سوم: اجرای نوار وال مش فایبرگلاس سومین گام محسوب می شود. نوارهای وال مش شامل عرض های از پیش تعیین شده هستند. نیاز است که این نوارها به شکل عمودی اجرا شوند. نوارها به شکل الیاف شیشه ای نیز اجرا می شوند. نصب آنها نیز توسط میخ صورت می گیرد.

گام چهارم: در چهارمین مرحله نیاز است که اجرای پلاسترهای ویژه وال مش صورت بگیرد. در مرحله نهایی این الیاف توری شیشه ای به واسطه پلاسترهای گچی یا سیمانی پوشیده می شوند.

عوامل مؤثر بر عملکرد وال مش در ساختمان چیست؟

این شیوه نسبت به شیوه های سنتی از نظر عملکرد بسیار مطلوب تر است. کاربرد این شیوه در مقایسه با شیوه های سنتی سبب می شود که کاهش هزینه 40 تا 60 درصدی داشته باشد. سرعت اجرا و پیاده روی در این شیوه بالا است. در واقع وادارهای قائم حذف می شوند و به طور کلی عملکرد آن به درستی صورت می گیرد. در شیوه وال مش به طور کلی نیازی به میلگرد بستر نخواهد بود.

اجرای این شیوه بسیار آسان در نظر گرفته شده است. یعنی توسط تیم نیمه حرفه ای هم شرایط قابل اجرا است. نازک کاری سبب می شود که ترکی در این بخش ایجاد نشود. این روش به صورتی است که نیازی به اجرای هشتی گیر در تقاطع دیوارها نخواهد بود. حذف مرحله ضد زنگ نیز سبب شده است تا موقعیت اجرایی وال مش ها به درستی صورت بگیرد.

هزینه اجرای وال مش چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

بررسی ها نشان می دهد که هزینه اجرای وال مش به نسبت وال پست فلزی 50 درصد کمتر است. یک سری فاکتورهای مهم در تعیین قیمت این محصول وجود دارد. مثلاً ابعاد چشمه، میزان الیافی که در هر متر مربع به کار رفته است و همینطور کیفیت وال مش تولید شده نیز مهم است. این محصول کیفیت و قیمت های متنوعی دارند. مقاوم سازی سازه به طور کلی سبب می شود که اجرای وال پست به درستی صورت بگیرد. همه این موارد روی قیمت محصول تاثیر گذار خواهد بود.

 

وال پست ها در دیوار ساختمان ها و سازه های بتنی و فولادی استفاده می شوند. این محصول در برابر زلزله سبب حفاظت بیشتر می شود. وال پست سبب می شود که ترک خوردگی دیوار به حداقل برسد و این موضوع خود بخش مهمی از هزینه ها را شامل می شود. وزن سبک و نصب و اجرای ساده نیز موضوع مهمی است. این نوع وال پست می بایست در برابر فشار و خمش و کشش بسیار مقاوم باشد. همینطور می بایست از حرکت کردن دیوار نیز جلوگیری شود. وادارهای عمودی و افقی در این سیستم نیازی نیست و این موضوع سبب کاهش هزینه ها می شود. این محصول سازگاری زیادی با انواع سازه ها دارد.

جمع بندی

استفاده از وال مش دیوار به واسطه مزایای زیادی که دارد سبب شده تا سرعت بالایی در اجرا صورت بگیرد. دقت کنید که به طور کلی وال پست ها مدل های مختلفی دارند و هر یک می توانند برای بخشی از ساختمان استفاده شوند. قیمت روز مواد کاربردی برای اجرای وال مش دیوار به نسبت وال پست های قدیمی ارزانتر است. از سوی دیگر وسعت و بزرگی پروژه نیز سبب شده است تا این محصول به نوبه خود مناسب و قابل قبول باشد. دقت کنید که وال مش ها بر اساس سیستم اجرایی و موقعیتی که دارند دسته بندی می شوند. انتخاب شیوه اجرا نیز مهم بوده و سبب می شود که اجرای وال مش به بهترین نحو صورت بگیرد.

همچنین در مجموعه بازرگانی پلی می انواع مش فایبرگلاس با چشمه ها و ابعاد مختلف را برای کاربردهای دیگر تامین می گردد. از آنجمله می توان به موارد زیر اشاره نمود.

5/5 - (3 امتیاز)

4 دیدگاه برای “وال مش دیوار جایگزین وال پست فلزی

 1. مهندس شرف الاسلامی گفت:

  با سلام، می خواستم راجع به کاربری های مش فایبرگلاس بیشتر اطلاعات داشته باشم، متشکر از راهنماییتون.

  1. اشکان محمدی گفت:

   با سلام ودرود، مش فایبرگلاس امروزه کاربری‌های بسیار گسترده‌ای در صنعت ساخت وساز در اقصی نقاط دنیا پیدا کرده است، از مش فایبرگلاس به عنوان المانی برای عایق بندی دیواره استخرها استفاده می‌شود، بعلاوه برای سنگ نمای ساختمان‌ها و همینطور که در این مقاله هم اشاره شد به عنوان وال پست نیز به کار می‌رود. برای کسب دانش و آگاهی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقالات ” توری و مش فایبرگلاس عایق کاری و آب بندی چیست؟” و ” توری پشت سنگ” و “مش وال پست دیوار” را مطالعه نمایید.

 2. محمدی گفت:

  سلام، برای اجرای مش فایبرگلاس به نیروی متخصص احتیاج هست؟ متشکرم

  1. اشکان محمدی گفت:

   با عرض سلام و درود، اجرای مش فایبرگلاس روی سطوح بسیار آسان بوده و به نیروی متخصص احتیاجی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *